Wybielanie w DCIS
Każdy z nas marzy o uśmiechu odsłaniającym piękne, białe zęby. Są one oznaką zdrowia, ułatwiają nawiązywanie kontaktów i pomagają osiągnąć sukces zawodowy. Przebarwienia na zębach powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin, prowadzone w dzieciństwie. Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zęby ciemnieją z powodu picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów. Także stare, często nieprawidłowo wykonane wypełnienia lub uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć wpływ na kolor zębów.
Specjalne preparaty do wybielania zębów przy właściwym stosowaniu usuwają większość przebarwień w sposób bezpieczny i skuteczny, uwalniając ze specjalnego żelu czynnik aktywny chemicznie w ciągu kilku godzin dziennie, powodując w konsekwencji utlenienie/wybielenie przebarwień.
Struktura zęba pozostaje jednak nienaruszona a uzyskany stopień wybielenia zadowala 90-95% pacjentów. Uzupełnienia protetyczne i wypełnienia pozostają nie zmienione, ale gdy kolor ustabilizuje się (co zwykle trwa około 2 tygodni), lekarz stomatolog może je wymienić, dobierając odpowiednio jaśniejszy odcień.
O przebiegu kuracji decyduje lekarz stomatolog. Przed przystąpieniem do wybielania, dla zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu, lekarz bada stan dziąseł i zębów pacjenta oraz ocenia ogólny stan jamy ustnej. Często przed przystąpieniem do wybielania konieczna jest usunięcie kamienia nazębnego oraz wypełnienie ubytków próchniczych, z reguły lekarz wykonuje wypełnienia tymczasowe, ponieważ jak wspomniano wcześniej kolor wypełnień ostatecznych podczas wybielania zębów nie ulega zmianie. Ostatecznie zęby wypełnia się po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się koloru. Wybielanie w naszym gabinecie wykonuje się podczas jednej wizyty.